Gdzie zjeść w Czeskim Cieszynie? Internauci spierają się o czeskie restauracje

Internauci dyskutują na temat jedzenia w Czeskim Cieszynie | fot. Restauracje Śląska Cieszyńskiego

Czy w Czeskim Cieszynie można dobrze zjeść? Czy ukojenie znajdą wielbiciele czeskiego jedzenia? O to Internauci spierają się po tym jak na stronie Gastronomia Śląska Cieszyńskiego pojawiła się recenzja restauracji U Sauny, która znajduje się w Czeskim Cieszynie tuż za Mostem Przyjaźni (obok kawiarni Avion).

„Jesteśmy na Moście Przyjaźni łączącym Cieszyn z Czeskim Cieszynem pod górą zamkową i idziemy w stronę czeską, mijamy kawiarnię Avion i dwa kolejne budynki, a zaraz za nimi skręcamy w prawo i schodzimy po schodach do parku Masaryka, w tym momencie po naszej prawej stronie pojawia się letni ogródek oraz przeszklone patio restauracji U Sauny” – pisze recenzent. A później wylicza atutu tego miejsca: „Ceny są bardzo przystępne, zupy od 20 do 35 koron (najlepsza jest Cieszyńska Smrad’ula), a najdroższe danie to Pfefr steak za 105kc. Na jakość jedzenia nigdy nie narzekałem, a wczoraj zamówiony Bramborak z Ohnivym Masem potwierdził mnie w przekonaniu, że gotują tam dobrze. Dla miłośników Kofoli jest ona sprzedawana w wersji lanej, a dla piwoszy jest kilka rodzajów złotego trunku niekoniecznie produkowanego przez wielkie koncerny piwowarskie. (…) Moim faworytem jest słodkawy Koníček warzony w pobliskich Vojkovicach”.

Czytaj także: 5 knajp w Czeskim Cieszynie, które trzeba odwiedzić [subiektywnie]

Recenzent – prywatnie popularny cieszyński dziennikarz obywatelski Beskit Cieszyński 43400, który na bieżąco patrzy na ręce lokalnej władzy i opisuje polityczne oraz społeczne życie Cieszyna – pozwala sobie także na odrobinę krytyki. „Jeśli chodzi o podejście do klienta to jest różnie, wczoraj pani była dla nas bardzo miła i sympatyczna, ale w czasie Kina na granicy musiałem się trochę wstydzić przed gośćmi, których tam przyprowadziłem. Niektórzy knują teorie spiskowe i mówią oczywiście, że to dla Polaków są tam niemili, ale mi się wydaje, że po prostu jak jest zbyt duży ruch to panie irytujące się zachowaniem czy zachciankami niektórych klientów nie potrafią zachować dyplomatycznego stylu i robią się niemiłe dla wszystkich niezależnie od kraju pochodzenia” – czytamy w tekście o restauracji U Sauny w Czeskim Cieszynie.

Po publikacji tekstu zawrzało. Tomasz Kluz, wykładowca uniwersytecki i mieszkaniec Czeskiego Cieszyna, napisał: „Miejsce gdzie wykorzystują składniki z Makra, to jest tylko podgrzewalnia (…). W ostatnich 4 latach ten lokal zmienił kilkukrotnie właściciela i nazwę (U Sauny, Hospoda u Sauny, U staré Sauny itd.), to o czymś świadczy. Jeżeli chodzi o kwestię utrzymania, to utrzymuje on się z piwa i innych napoi oraz odwiedzających go Polaków (dosyć często przejezdnych), którzy chcą spróbować czeskiej kuchni i nie znają większości dań (jak mają naprawdę smakować)”

Podobnego zdania jest cieszyński dziennikarz i wydawca Wojtek Trzcionka: „Jedzenie tam to syf (…). Ludzie tam jadają, bo nie zaznali prawdziwego jedzenia. Prawda jest taka, że w Cieszynie, w powiecie, nie ma dobrego jedzenia. Ewentualnie U Huberta czy Sikorak (jeżeli mowa o serze), czy Da Capo (pizza). Generalnie najbliżej dobre jedzenie jest w Bielsku-Białej”.

Jedzenie w restauracji Sauna smakuje Radkowi Grabowskiemu, który mieszka w Cieszynie. „Bywam w Saunie i zgodzę się z recenzją. Z obsługą fakt bywa różnie. Mam wrażenie, że jest to domeną czeskich hospod. Zazwyczaj na początku traktują Cię jako intruza, ale za to jak staniesz się swojakiem to wszytko jest już jak ma być. No ale na status swojaka trzeba ciężko popracować. A na koniec dodam, że od kilku miesięcy pracuje tam kucharka, która dotychczas serwowała najlepszą pizze w okolicy w Havanie. Powiedziała nam, że kupują piec i wprowadzą pizze do menu Sauny. Jestem ciekawy czy będzie to ten sam smakołyk. Byłoby dobrze bo, do Havany troszkę trzeba deptać”.

Przeczytaj całą dyskusję

A Wam smakuje czeskie jedzenie w Czeskim Cieszynie?

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress