Festiwal Teatralny „Bez Granic” odwołany. Brakło kasy

bezgraniclogoW tym roku jedna z najważniejszych kulturalnych imprez polsko-czesko-słowackich miała odbyć się po raz 27. Środkowouropejskie teatry nie przyjadą jednak w czerwcu do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Organizatorzy ogłosili, że odwołują Festiwal Teatralny „Bez Granic” z powodów finansowych.

„Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie i Stowarzyszenie Puda z Czeskiego Cieszyna informują, że planowana na czerwiec 2016 roku 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic nie odbędzie się z braku wystarczających środków finansowych” – informują organizatorzy imprezy.

„Mimo pozyskania grantu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz ze środków samorządów miejskich i powiatowych oraz ministerstwa kultury Republiki Czeskiej nie jesteśmy w stanie zorganizować tegorocznego festiwalu na odpowiednim poziomie. Jesteśmy przekonani, że sytuacja ta ma charakter przejściowy i w kolejnych latach kontynuacja tradycji polsko-czesko-słowackich spotkań teatralnych nad Olzą będzie możliwa” – piszą organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia.

O odwołaniu imprezy przesądził fakt, że w tym roku festiwal nie zdobył wsparcia ze strony polskiego Ministerstwa Kultury.

W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę „Na granicy”, ale została ona zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE. Festiwalowa publiczność w ciągu 26 lat obejrzała ok. 300 spektakli.

Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS), wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. Współorganizatorami były stowarzyszenie Puda z Czeskiego Cieszyna i spółdzielnia mieszkaniowa „Cieszynianka”.

 

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress