Fala kulminacyjna przeszła przez Bratysławę

Tak Bratysława wyglądała podczas przejścia fali kulminacyjnej| fot. www.sme.sk

W środę przed godziną 21:00 poziom Dunaju w Bratysławie przekroczył 10 m. Wstępne prognozy mówiły, że rzeka osiągnie go w czwartek podczas przejścia fali kulminacyjnej. Wczoraj o godzinie 11:30 poziom rzeki przekroczył 1030 cm. Dziś do godz. 11:40 obniżył się do 1005 cm. Woda podnosi się nadal w Gabčíkowie, Medvediowie, Komárnie i Štúrowie. Wszędzie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia powodziowego.

W nocy z środy na czwartek zalana została w stolicy część Ogrodu Botanicznego. Zamknięto kolejną część nabrzeża na staromiejskim brzegu Dunaju, piesi mają zakaz poruszania się po odcinku od Mostu Lafranconi aż do Mostu Apollo. W wielu miejscach przebija woda gruntowa, jednak sytuacja w centrum miasta ciągle pozostaje pod kontrolą.

Największe niebezpieczeństwo pojawiło się w Devíne, gdzie były obawy, że woda może zacząć przelewać się przez wały i przenośne bariery.  Do tej dzielnicy skierowano wojsko i dodatkowe zastępy strażackie, jednak i tutaj sytuacja wydaje się być stabilna.

Sytuacja w Komarnie jest krytyczna. Rzeka osiągnęła tam poziom 850 cm ( podczas powodzi w 2002 roku -843 cm). Do miasta kierowana jest pomoc z całego kraju. Ochotnicy napełniają kolejne worki piaskiem i ustawiają zapory.

Według najnowszych informacji przyczyną śmierci osoby znalezionej w Gabčíkowie nie była powódź.

[Aleksandra Grzybczak, eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress