Emil Hakl „Zasady śmiesznego zachowania” [zapowiedź]

Jesienią nakładem wydawnictwa Afera ukaże się książka Emila Hakla „Zasady śmiesznego zachowania”. Miło nam poinformować, że portal Novinka.pl jest dumnym patronem medialnym tej pozycji, a sam Autor z końcem października spotka się z polskimi czytelnikami w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu.

Emil Hakl (ur. 1958 w Pradze) to prozaik, poeta, dramaturg, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych autorów czeskich, zwany „mistrzem mowy niezależnej”.

„Zasady śmiesznego zachowania” to rozdarta na trzy części intymna spowiedź bohatera, którego trafnie charakteryzuje pewna uwikłana w relację z nim kobieta: Jesteś wiecznie niezadowolony, podkurwiony, nieokreślony, nie można się do ciebie zbliżyć, nie dasz się nabrać, robisz z siebie gwiazdę, chlejesz, rżysz jak koń, w środku cały się trzęsiesz, potem bierzesz stilnox, żeby zasnąć. Chcesz tak umrzeć? Chcesz i jeszcze będziesz z tego śmiesznie dumny.

Z każdą stroną książki coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z tym irytującym facetem. Towarzyszymy mu, kiedy lata na paralotni odurzony psychotropami, robi bilans „straconych lat”, zajmuje rozmową umierającego ojca, zbywa niedającą się zbyć panią czy płynie w dół delty Dunaju, żeby wysypać prochy taty do najbardziej obrzydliwego z mórz, a, jak się okazuje, także symbolicznie odnaleźć samego siebie.

„Zasady…” to piękna proza, unosi na hipnotyzujących falach pomysłowego języka, celnych obserwacji, zaskakująco intymnych zwierzeń i energicznych dialogów. Choć z książki możemy się dowiedzieć, co trzeba zrobić, żeby się ośmieszyć, ona sama zdecydowanie nie ośmiesza autora, przeciwnie – stawia go wśród najciekawszych osobowości literatury czeskiej.

Książkę wyróżniono prestiżową Nagrodą Josefa Škvoreckiego.

[materiał prasowy/red]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress