Dziś Czesi piją zielone piwo

Zielone piwo na Zielony Czwartek | fot. sixpack.cz

Dziś w Czechach obchodzony jest Zielony czwartek (Zelený čtvrtek). Według tradycji chrześcijańskiej jest to dzień rozpoczynający Triduum Paschalne, z którym w Czechach związanych jest wiele zwyczajów. Jak się okazuje, powstają także nowe, nawiązujące do tradycji. Jednym z nich jest warzenie zielonego piwa.

Skąd „zielony” czwartek?

Czeska nazwa „Zielony Czwartek” powstała przez zniekształcenie niemieckiej nazwy Greindonnerstag (płaczliwy czwartek) na Gründonnerstag (zielony czwartek). Zwyczaje, które są z nią związane, głęboko zakorzeniły się w kulturze czeskiej.

Symbolika kościelna i ludowe zwyczaje

Według tradycji chrześcijańskiej był to dzień odpuszczenia, gdy grzesznicy żałujący swoich win, mogli być powtórnie przyjęci między wierzących. Kolor zielony symbolizował odrodzenie się w wierze tych, którzy uznani byli za uschnięte gałązki drzewa wspólnoty, jakim jest Kościół. W tradycji ludowej, z dniem tym związanych było wiele zwyczajów, które miały na celu chronić przed chorobą. Wstawano bardzo wcześnie, aby obmyć się rosą, która miała właściwości zapobiegające chorobom, głównie chroniła gardło. Wierzono także, że kto zje przed wschodem słońca chleb z miodem, będzie przez cały rok chroniony przed ukąszeniami węża i przed użądleniami os. Jednym z bardzo ważnych elementów Zielonego Czwartku, było spożywanie zielonych pokarmów, takich jak na przykład pokrzywy, kapusta, szpinak, groch. Jednym z zielonych dań była sałatka z pokrzyw, czy zupa z wiosennych ziół. Potrawy te zapewniały zdrowie na cały rok.

Nowa tradycja, a może chwyt marketingowy?

Trudno dokładnie określić, które z tych zwyczajów przetrwały do dziś. Niektóre elementy nadal pozostały, a nawet rozszerzyły swoje znaczenie. Jedną ze współczesnych tradycji, nawiązujących do tych wcześniejszych, jest warzenie zielonego piwa na Zielony Czwartek. Zwyczaj ten zapoczątkował browar „Starobrno”. Pierwsze zielone piwo uwarzono w roku 2006 według receptury Petra Hauskrechta. Piwo to powstaje z połączenia najlepszej jakości wody, słodu jęczmiennego i chmielu. Podczas dalszych procesów dodaje się mieszanki ziół, głównie pokrzyw. Najbardziej istotnym etapem jest dodawanie likieru ziołowego, które musi odbywać się pod czujnym okiem słodowników. Na stronie internetowej browaru „Starobrno”, można przeczytać, że receptura ta, jest ściśle strzeżona i znana tylko trzem osobom na świecie. Fakt ten, dodaje piwu jeszcze bardziej wyjątkowego znaczenia. Inne czeskie piwowary, zachęcone sukcesem browaru z Moraw, zaczęły również warzyć zielone piwo, według własnej receptury.

[Aleksandra Dziewa]

 

 

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress