Dobra wiadomość dla fanów twórczości Michala Viewegha. 18 czerwca rusza w Pradze druga edycja festiwalu poświęconego twórczości pisarza

Michal Viewegh w czasie spotkania autorskiego | fot. Pavel Ševela

W praskim teatrze Švandovo divadlo już nie długo rozpocznie się festiwal „Baječné léto” [ „Cudowne lato”]. To druga edycja festiwalu, który w zeszłym roku przyciągnął niemal 14 tysięcy widzów. W repertuarze między innymi przeniesione na deski teatralne popularne książki Michala Viewegha jak „Román pro ženy“ [„Mężczyzna idealny”] czy „Biomanželka“ [ „ Ekologiczna żona“].

Nazwa festiwalu nawiązuje oczywiście do powieści Michala Viewegha „Báječná léta pod psa“ [„ Cudowne lata pod psem”], która znana jest także i polskim czytelnikom. Reżyserem pierwszego spektaklu „Román pro ženy“ jest Daniel Hrbka. Z kolei zaadaptowania dzieła Viewegha, tym razem na teatralne deski (przypomnijmy, że przed spektaklem książka Viewegha doczekała się adaptacji filmowej), podjął się dyrektor artystyczny Švandovo divadla Dodo Gombár oraz Martina Kinská. Kto z polskich widzów miał okazję obejrzeć film „ Mężczyzna idealny”, z pewnością ciekawym doświadczeniem będzie obejrzenie jego wersji teatralnej. Przedstawienie gorąco poleca widzom, jeden z odtwórców głównej roli, Jiří Langmajer.

Kolejny spektakl, „Biomanželka“, jest ciekawą próbą analizy stosunków międzyludzkich, która w groteskowy sposób ukazuje widzom świata słownej komunikacji oraz jego specyfikę. Spektakl wyreżyserował wspomniany już dyrektor artystyczny Švandovo divadla Dodo Gombár.

Przypomnijmy jeszcze, iż polskim czytelnikom Michal Viewegh jest znany między innymi z takich dzieł jak: „ Wychowanie dziewcząt w Czechach“, „Wycieczkowicze“, „Mężczyzna idealny/ Powieść dla kobiet“ (książka ukazała się pod dwoma polskimi tytułami), czy „Sprawa niewiernej Klary“.

[ Ania Musioł]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress