Design kolem się toczy

Rower miejski DownTown zaprojektowany przez Tomáša Vargę | fot. kolo.cz

„Co Czech, to rowerzysta” – chciałoby się powiedzieć po masowym rozwoju cyklistyki miejskiej. Nie chodzi jednak tylko o zwiększenie liczby rowerzystów. Czesi zajęli się również projektowaniem rowerów, kładąc szczególnie nacisk na ich wygląd. Po ogromnej fali rowerów górskich z lat 90., czy retro fali Favoritów, aktualnymi ulubieńcami Czechów są nowoczesne, wystylizowane rowery.

Ekologiczny materiał

Jednym z prostych, a jednak zaskakujących rozwiązań, okazało się użycie drewna do produkcji ramy. Materiał ten jest idealny ze względu na swoje właściwości i ponadczasowy design. Najlepiej sprawdza się drewno akacjowe, z powodu swojej równowagi między elastycznością a twardością i wytrzymałością. Ma po prostu lepszą amortyzację niż inne gatunki drewna i materiały używane dotychczasowo do produkcji ram. A do tego jest ekologiczne!

Rower – kangur

Wraz z rosnącym zainteresowaniem rowerami miejskimi, wzrosło zapotrzebowanie na praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest ogromna torba, w której można przewozić nie tylko podręczne rzeczy, ale również książki, komputer czy zakupy. Takie właśnie rozwiązanie wymyślił Tomáš Varga z praskiego Muzeum Artystyczno – Przemysłowego UMPRUM. Wymyślony przez siebie model roweru nazwał DownTown. Rower ten łączy w sobie praktyczność z wygodą i bezpieczeństwem jazdy. Dużych rozmiarów torba jest przymocowana do specjalnie zaprojektowanej ramy w taki sposób, aby zapewniać bezpieczeństwo i nie utrudniać jazdy. Zamieszczona jest dokładnie w jego środku ciężkości. Rower ten ma jeszcze jeden atut, jest bardzo zindywidualizowany, ponieważ torby mogą przybierać różne kształty, rozmiary oraz kolory. Póki co, model nie jest dostępny w sprzedaży. Istnieje jedynie jego prototyp, ale autor zapewnia, że ma w planach uruchomienie stałej produkcji.

[Aleksandra Dziewa]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress