„Cztery słońca”: nowy film reżysera „Dzikich pszczół” w styczniu w naszych kinach

Film będzie można zobaczyć już w sylwestrową noc w katowickim kinie Światowid | fot. casopis.scena.cz

 „Cztery słońca” to najnowszy obraz Bohdana Slámy, twórcy „Mojego nauczyciela”, „Dzikich pszczół” czy „Szczęścia”.  Reżyser kolejny raz przygląda się współczesnej rzeczywistości naszych południowych sąsiadów. Tym razem jednak znienacka wpuszcza do niej opary palonej ukradkiem marihuany. Obraz trafi do polskich kin 4 stycznia.

„Cztery słońca” to opowieść o współczesnej rodzinie, walczącej ze swoimi słabościami, frustracjami i pokusami. Sláma patrzy na bohaterów wnikliwie, ze zrozumieniem, właściwym Czechom dystansem i poczuciem humoru, tworząc film w tradycji najlepszych dzieł słynnego Mike’a Leigh.

Recenzencki przyjęli nowy film Slámy z entuzjazmem. Marcin Mońka na łamach wrocławskiej “Gazety Wyborczej” pisał: Bohdan Sláma w najnowszym filmie powraca do pytania, które towarzyszy jego kolejnym tytułom: co sprawia, że w życiu jesteśmy szczęśliwi? Czasami odpowiada na nie przewrotnie, innym razem mówi do nas jak najbardziej poważnie. W „Czterech słońcach” postanowił jednak wybrać złoty środek, tworząc inteligentny filmowy koktajl, w którym natrafimy na nutę bardziej gorzką, by za chwilę odnaleźć słodkawy posmak. Portal czechposition.com widzi  „Cztery słońca” jako pełną subtelnego humoru, ale i uszczypliwości dekonstrukcję relacji między rodzicami i dziećmi z duchowymi poszukiwaniami w tle.

Bohdan Sláma urodził się w czeskiej Opawie w 1967 roku. Studiował reżyserię na FAMU. Jedna z jego prac uniwersyteckich, „Zahrádka ráje”, zdobyła kilka nagród na festiwalach filmów studenckich, zaś jego praca dyplomowa „Akáty bílé”, pomimo zaledwie godziny długości, weszła do regularnej dystrybucji w czeskich kinach. Jego pełnometrażowy debiut, „Dzikie pszczoły” miał premierę w 2002 roku na festiwalu w Rotterdamie, gdzie zdobył Złotego Tygrysa. Jego kolejny film, „Szczęście”, miał międzynarodową premierę w 2005 roku na festiwalu w San Sebastian i zdobył zarówno główną nagrodę, jak i trofeum dla najlepszej aktorki, a następnie prawa do dystrybucji kupiło ponad dwadzieścia krajów. Po jego trzecim pełnometrażowym filmie – „Mój nauczyciel” – prestiżowy branżowy magazyn „Variety” umieścił Slámę na liście 10 reżyserów świata, których należy obserwować.

W rolach głównych: Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Marek Šácha, Anna Bubeníková i Karel Roden.

„Cztery słońca”, Bohdan Sláma, reż. Czechy 2012, 102 min.

[red]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress