Czeskie Oskary w branży muzycznej rozdane. Do kogo powędrowały statuetki Anděla?

Zespół Kryštof nominowany był aż w sześciu kategoriach|fot. www.nova.cz

W ubiegłą sobotę w Pałacu Przemysłowym w Pradze odbyło się rozstrzygnięcie 22. konkursu muzycznego, organizowanego przez Akademię Muzyki Rozrywkowej. Bezpośrednią transmisję z gali emitowała Telewizja Czeska.

Zdecydowanym faworytem tegorocznego konkursu był zespół Kryštof, założony w 1994 roku, w Hawirzowie, przez Richarda Krajčo. Zespół nominowany był aż w sześciu kategoriach. Ostatecznie udało mu się zdobyć dwie nagrody za Zespół roku oraz Płytę roku – ”Inzerát”.

Polscy fani z pewnością znają piosenki, które zostały nagrane także po polsku, np. „Zaklinacz deszczu” czy „Cosmo$trend”. Jaromír Nohavica w wywiadzie dla portalu idnes.cz, zapytany, czy kibicował zespołowi Kryštof i ich płycie, w której także miał swój udział, odpowiedział: „Trzymałem za nich kciuki i byłem szczęśliwy, że wygrali. Może tych nagród, powinni dostać jeszcze więcej. Ja bym im dał nawet nagrodę za piosenkarkę roku”. Wśród czeskich piosenkarek, nastąpiła zmiana pokoleń, nagrodę w tej kategorii otrzymała Aneta Langerová, pokonując Ivę Bittovą i Lucię Bílą. Piosenkarzem roku wybrano Vojtěcha Dyka. Najpopularniejszą i najlepiej sprzedawaną płytą roku 2012 został album Jaromíra Nohavicy „Tak mě tu máš”, który pomimo słabnącej popularności płyt CD, sprzedał się w 37 934 egzemplarzach. „Bardzo się cieszę, że po trzydziestu latach grania i śpiewania, moje piosenki Was jeszcze interesują na tyle, że stoję tutaj trzymając w ręku nagrodę”- skomentował Nohavica. Za Objawienie roku Akademia uznała zespół Zrní. Piosenką roku wybrano utwór „Coco”, grupy Charlie Straight.  W uroczystości rozdania towarzyszył widzom Leoš Mareš, a nagrody wręczali znani muzycy wraz ze swoimi dziećmi.

[Aleksandra Dziewa]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress