Czeski fotograf Jan Saudek wygrał w sądzie ze swoją byłą żoną Sarą

Jedna z prac Jana Saudka | fot. za www.saudek.com

Praski sąd rozstrzygnął toczącą się od kilku lat sprawę między Janem Saudkiem a jego byłą żoną, również fotografem, Sarą Saudkovą. Sprawa dotyczyła kwestii licencji na wykorzystywanie fotografii Saudka do druku plakatów i widokówek. Sąd uznał, iż umowa zawarta między Saudkiem a firmą Saudek.com jest nieważna.

Właścicielem firmy Saudek.com jest Sara Saudková oraz syn Jana Saudka z poprzedniego małżeństwa, Samuel. Umowa licencyjna podpisana dnia 11 maja 2005 roku dotyczyła kwestii reprodukcji dzieł Saudka i według sądu, była zawarta bezpodstawnie, a na dodatek kłóciła się z ustawą dotyczącą praw autorskich. Dla Jana Saudka decyzja sądu jest wielką wygraną, natomiast syn Samuel, przedstawiciel firmy Saudek.com, uważa, iż decyzja sądu tak naprawdę potwierdziła ważność umowy licencyjnej, ponieważ jego ojciec ją podpisał.

– Jan Saudek może swoimi fotografiami manewrować dowolnie. To jego dzieło. Nasza firma pracuje tylko i wyłącznie z jego prawami autorskimi. Jeśli któraś z jego fotografii zostanie wydrukowana, Jan ma z tego pieniądze – tak sprawę skomentowała jeszcze w roku 2009, Sara Saudková. Według relacji Sary, wszystko zaczęło się od wystawy fotografii Saudka w praskiej galerii „ U bílého jednorožce“, która była dla Jana ogromną reklamą. Po zakończeniu wystawy, dodaje Sara, Jan zaczął się bardzo dziwnie zachowywać.

Według Jana Saudka, podpisy na umowach licencyjnych, zostały najzwyczajniej sfałszowane. Decyzja sądu unieważniająca umowy licencyjne jest prawomocna.

Dodajmy, że syn Jana Saudka żyje obecnie z byłą partnerką swego ojca, Sarą.

Jan Saudek, jako fotograf, zasłynął już w latach 50-tych, jednak największą sławę przyniosły mu fantasmagoryczne, kolorowe akty. W roku 2007 udało mu się sfotografować największy akt w swoim życiu. Pozowało mu 218 nagich ludzi.

Oficjalna strona Jana Saudka: www.saudek.com.

[Anna Musioł]

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. Świetnie to opisuje Pan Szczygieł w swojej książce „Zrób sobie raj „

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress