Czesi przeciwko zapomnieniu

Milada Horakova była jedyną kobietą, która padła ofiarą morderstwa sądowego w Czechosłowacji | fot. facebook.com/ProtiZtratePameti

Milada Horakova była bohaterką opozycji antykomunistycznej i ofiarą pierwszego procesu pokazowego w Czechosłowacji. Pod zarzutami spisku oraz szpiegostwa, skazano ją na śmierć i powieszono w 1950 roku. Wczoraj, w 63. rocznicę egzekucji, setki osób wzięły udział w pochodzie, mającym przypomnieć o zbrodniach z okresu komunizmu. Akcja odbyła się w ramach kampanii „Przeciwko utracie pamięci”.

Przemarsz ponad siedmiuset osób przez centrum Pragi, był protestem przeciwko postępującemu procesowi zapominania o tamtych tragediach. Uczestnicy pochodu, głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich, podczas symbolicznego „Targu pamięci”, rozmawiali z ofiarami totalitaryzmu. Z młodzieżą spotkali się m.in. współzałożyciel Obywatelskiego Forum – biskup Václav Maly oraz hokeista Augustin Bubník, jeden z 11 graczy reprezentacji Czechosłowacji, oskarżonych i skazanych na podstawie sfingowanych zarzutów o szpiegostwo, podczas głośnego procesu sportowców w 1950 roku .

Kampania, realizowana w ramach projektu „Dzieje bezprawia” przez organizację non-profit  „Człowiek prześladowany”, pragnie oddać hołd ofiarom reżimu i przypomnieć zbrodnie, jakich dopuścili się komuniści. Jest reakcją na coraz częstsze idealizowanie okresu lat 1948-1989 i uleganie pokusie, by wymazać z pamięci niesprawiedliwości. W ramach akcji, w prawie trzydziestu miastach odbywały się wczoraj wykłady i projekcje filmu dokumentalnego „Utrata pamięci”. W pasażu praskiej Lucerny, do końca tygodnia można oglądać wystawę pod tytułem „Pamięcią i rozumem przeciwko komunizmowi”. Częścią kampanii jest też broszura, która obala częste mity związane z reżimem komunistycznym.

Strona kampanii: http://www.protiztratepameti.cz/cs/pripojili-se

[eg]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress