Czechy to nie tylko Praga. 7 powodów, by w wakacje odwiedzić Ostrawę i okolice.

Ostrawa zachwyca polskich gości spragnionych czeskiej kuchni, czeskiego piwa, licznych atrakcji turystycznych i kulturalnych | fot. Milena Kościelniak

Tuż za polsko-czeską granicą – niewiele ponad godzinę podróży od Katowic – rozpoczyna się województwo śląsko-morawskie. Znaleźliśmy dla Was 7 sensownych powodów, by tego lata odwiedzić to czeskie województwo.

Szukasz noclegu w Ostrawie i okolicy?

 

1. Dom Rodzinny Zygmunta Freuda w Příborze

Dom Rodzinny Zygmunta Freuda | fot. CC BY-SA 3.0

Zygmunt Freud – lekarz, psycholog i ojciec psychoanalizy – urodził się 6 maja 1856 roku w Příborze, w jednym z najstarszych miast północnowschodnich Moraw. Kiedy skończył trzy lata jego rodzina przeprowadziła się do Wiednia, gdzie młody Freud zdobył wykształcenie gimnazjalne i uniwersyteckie, a później święcił największe sukcesy. Zmarł we wrześniu 1939 roku w Wielkiej Brytanii, do której wyemigrował po anszlusie.

W ciągu życia młody Freud każdego lata wracał jednak w rodzinne strony, aby spędzać wakacje u swoich dziadków. Właśnie tutaj przeżywał pierwszą, nieszczęśliwą, nieodwzajemnioną miłość do swojej przyjaciółki, co skłoniło go do zainteresowania się ludzką psychiką, seksualnością i prawami kierującymi nami w sferze emocjonalnej.

Dom Rodzinny Zygmunta Freuda został odrestaurowany w duchu drugiej połowy XIX wieku według projektu architekta Zdeňka Tupego i otwarty dla zwiedzających w 2006 roku. Przed domem stoi miedziana kopia kozetki używanej przez Freuda. W jego domu rodzinnym można zwiedzić ekspozycję „Sigmund Freud – člověk” („Zygmunt Freud – człowiek”). To dowcipna historia życia Zygmunta Freuda opowiedziana przez samego ojca psychoanalizy, który (rzekomo) na starość wraca do swojej rodzinnej miejscowości.

2. Zoo w Ostrawie

Zoo w Ostrawie | fot. materiał prasowy

Początki ostrawskiego ogrodu zoologicznego sięgają jeszcze lat 40. minionego wieku. Ostrawskie zoo powstało jako Sad Górniczy na sześciohektarowym terenie w pobliżu kopalni Alexander w dzielnicy Ostrava – Kunčičky. Z inicjatywy Bohumila Vítka w 1949 roku postanowiono w powstającym parku utworzyć ogród zoologiczny. Pierwszymi zwierzętami jakie zamieszkały na jego terenie był kozioł, dwie sarny i pięć bażantów. Wkrótce dołączyły do nich pawie a po ukończeniu woliery także inne ptaki. Oficjalną datą powstania ostrawskiego ZOO jest 26 października 1951 roku.

Dziś Zoo w Ostrawie to świetny pomysł na jednodniową rodzinną wycieczkę. Groźne tygrysy i ziewające hipopotamy robią wrażenie. Młode słoniątko chwyta za serce. Mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych gości, którzy mogą karmić np. koziołki z ręki. Na terenie zoo znajduje się też wiele placów zabaw, obiektów gastronomicznych oraz baby room w pawilonie słoni.

Co więcej, wszystko utrzymane w najwyższych współczesnych standardach dotyczących komfortu zwierząt trzymanych w ogrodach zoologicznych. Nowoczesne, czyste i schludne pawilony, rozległe wybiegi i opieka gwarantująca, że nie będziemy obserwować zwierząt smutnych czy zaniedbanych.

3. Archeopark w Kocobędzu

Archeopark w Kocobędzu | fot. materiał prasowy

Tuż za granicą polsko-czeską w sąsiedztwie Czeskiego Cieszyna na pasjonatów historii czeka nie lada gratka. Na terenie Podobory (część gminy Kocobędz) zlokalizowany jest Stary Cieszyn (nazywany także: Cieszynisko) – gród słowiańskiego plemienia Gołęszyców, praosada Cieszyna. W tym miejscu odkryto pozostałości osadnictwa z późnej epoki brązu i okresu halsztackiego, a także późniejsze ślady Słowian z 2 połowy VIII wieku. Kres istnienia grodu nastąpił w XI/XII wieku, kiedy osadnictwo przeniosło się w rejon Góry Zamkowej w Cieszynie. Dziś na terenie grodziska znajduje się archeopark, gdzie zwiedzający mogą przenieść się do świata wojów, a najmłodsi m.in. potrenować strzały z łuku. Na miejscu polskojęzyczny przewodnik.

4. Dni NATO w Ostrawie [19-20 września 2015]

Dni NATO | fot. materiał prasowy

Największa coroczna defilada sił zbrojnych krajów członkowskich NATO w Europie Środkowej odbywa się na terenie ostrawskiego Portu Lotniczego im. Leoša Janáčka w Mošnowie. Spektakularny pokaz techniki wojskowej i ratowniczej oraz ćwiczeń jednostek specjalnych wojsk krajów NATO przyciąga dziesiątki tysięcy widzów. Ulubionym punktem programu są pokazy lotnicze samolotów bojowych i transportowych. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

5. Muzeum Tatry w Kopřivnicach

Muzeum Tatry | fot. materiał promocyjny

Tatra to fabryka samochodów założona w 1850 roku w mieście Kopřivnice. Ze znaczkiem Tatra po wojnie produkowane były przede wszystkim samochody ciężarowe o dużej ładowności. Jednak historycznie pierwszym polem działania firmy była produkcja luksusowych samochodów osobowych, wyróżniających się silnikiem umieszczonym z tyłu.

Samochód Tatra to legenda czechosłowackiej motoryzacji oraz historia czechosłowackich niezwykłych eskapad. W czasach, kiedy mało kto mógł swobodnie przekroczyć granice Czechosłowacji, inżynierowie Jiří Hanzelka i Miroslav Zikmund odkrywali nieznane podczas śmiałych ekspedycji w najodleglejsze zakątki świata. Setki reportaży, dokumentów oraz napisane barwnym językiem książki sprawiły, że przez ponad 50 lat byli oni dla podróżników alfą i omegą. W czasie dwóch kilkuletnich wypraw, samochodem Tatra T87 zjeździli wzdłuż i wszerz Amerykę Południową, Afrykę, Azję i Oceanię.

W Muzeum Tatry oglądający mają szansę zetknąć się z fragmentem motoryzacyjnej historii Europy Środkowej.

6. Gorolski Święto w Jabłonkowie [31 lipca – 2 sierpnia 2015]

Gorolski Święto w Jabłonkowie | fot. materiał organizatora

Gorolski Święto to sztandarowy festiwal kulturalno-folklorystyczny, organizowany co roku w pierwszy weekend sierpnia przez Polaków mieszkających na Zaolziu. Wyjątkowa atmosfera, długoletnia tradycja i bogaty program sprawiły, że sława festiwalu sięga znacznie dalej niż Czechy, Polska i Słowacja. To międzynarodowe święto folkloru, podczas którego radosny, uroczysty nastrój udziela się wszystkim. Odkąd w 1991 roku impreza została połączona z polskim Tygodniem Kultury Beskidzkiej, na scenie w Lasku Miejskim prezentują się zespoły ludowe z całego świata.

„Gorolski Święto”, zwane jest potocznie „Gorolem”, swoją nazwę zawdzięcza polskiemu pisarzowi oraz folkloryście – Karolowi Piegzie. W cieszyńskiej gwarze „gorol” oznacza górala, dlatego festiwal znany jest pod nazwą dostosowaną do tamtejszego dialektu.

Pierwotnym zamierzeniem organizatorów była prezentacja folklorystycznych zespołów z okolicy Jabłonkowa oraz kultywowanie kultury mniejszości polskiej w Czechach. Później zaczęto zapraszać również zespoły z Czech, Moraw, Słowacji i Polski. Obecnie na imprezie występują zespoły z tak odległych zakątków świata jak: Chiny, Meksyk czy Indie. Uwagę widowni przyciągają nie tylko występy sceniczne. Co wieczór przy ogniskach odbywa się górolskie muzykowanie, czyli tzw. Muzykula. Stałą atrakcją festiwalu są imprezy towarzyszące, podczas których można zobaczyć pokazy tradycyjnych wiejskich rzemiosł oraz rękodzielnictwa.

7. Colours of Ostrava [16-19 lipca 2015]

Colours of Ostrava | fot. materiał prasowy

16 scen, prawie 300 atrakcji i 75 kapel z całego świata, a to wszystko zaledwie 20 km od polskiej granicy! Colours of Ostrava to przede wszystkim najlepsza, międzynarodowa muzyka oraz niepowtarzalny klimat czeskiego festiwalu. Możecie przekonać się o tym sami od 16 do 19 lipca w przepięknych Dolních Vítkovicach.

Colours of Ostrava to międzynarodowy i wielogatunkowy festiwal muzyczny, który odbywa się corocznie od 2002 r. Kolejny już raz impreza odbywa się na obrzeżach Ostrawy w niezwykłym postindustrialnym kompleksie huty Dolní Vítkovice. W skład festiwalu wchodzą zawsze dodatkowe atrakcje, jak np. warsztaty, panele dyskusyjne, występy teatralne czy projekcje filmów.

Od lat organizatorzy festiwalu systematycznie otwierają się na polską publiczność. Najważniejsze informacje na temat imprezy można znaleźć w języku polskim, a specjalnie dla polskich gości zagrają – jak co roku – polscy muzycy. Na scenach Colours of Ostrava wystąpią m.in. Marika, The Dumplings, Bokka. Coloursy to dla Polaków doskonały pretekst do poznania ciekawych trendów w muzyce naszych sąsiadów z Czech i Słowacji (Květy, Kieslowski, Longital) oraz posłuchania muzycznych gwiazd światowego formatu (Swans, Björk, St. Vincent, José González).

A może szukasz noclegu w Pradze?

Tekst został przygotowany we współpracy z serwisem edom.pl.

[Łukasz Grzesiczak, Ewa Gajewska]

Dziękujemy za pomoc Alkowi Górnemu, cieszyńskiemu blogerowi i przewodnikowi turystycznemu.

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress