W październiku ukazał się dodatek do „Tygodnika Powszechnego” poświęcony Czechom i Słowacji. W nim polscy, czescy i słowaccy publicyści oraz analitycy udzielili odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób współpracę Warszawy z Pragą i Bratysławą można dopełnić. Skoncentrowali się także na udanych inicjatywach podejmowanych przez NGO i samorządy, służących realizacji założeń polskiej polityki zagranicznej i dobremu sąsiedztwu.
Dodatek jest dostępny w sieci pod adresem: http://tygodnik.onet.pl/15,913,dobrze_miec_sasiada_czechy_i_slowacja_tp_4412,temat.html
Znajdziecie tam następujące materiały:
Katarzyna Kobylarczyk – „Podkowiec sypia w baroku” – tekst na temat wspólnych przedsięwzięć podejmowanych na pograniczu polsko-słowackim. Miedzy innymi o tym, jak Polacy i Słowacy wspólnie odnawiają kościoły i ratują nietoperze zagrożone nietoperze.
Bartek Dobroch i Michał Jagiełło – blok tekstów na temat Tatr – polskich i słowackich gór, które w przeszłości dzieliły Czechosłowację i Polskę i były pilnie strzeżone, dziś starają się łączyć. O inicjatywach podejmowanych przez TPN i słowackich taterników.
Łukasz Grzesiczak, Ewa Gajewska „Otwieramy szampana” – reportaż-korespondencja z Czech na temat polsko-czeskiej szkoły fotografów. Skąd się wzięła i jak była realizowana ta idea? Jak wygląda nauka w szkole reporterów? O słynnych wykładowcach i absolwentach tej placówki oświatowej.
Janusz Okrzesik „Wódka z ludzką twarzą” – reportaż historyczny na temat działalności Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Tekst opowiada jak kształtowała się współpraca polskich i czeskich dysydentów, jak dziś wygląda życie na granicz polsko-czeskiej i polsko-słowackiej.
W bloku „eksperckim” Polacy, Czesi, Słowacy oceniają wspólną współpracę, wśród autorów eksperci:
Juraj Marušiak (słowacki politolog), Petruška Šustrová (czeska dysydentka, tłumaczka literatury), Marek Żółtowski (polski znawca problematyki NGO).
W dodatku ukazał się także wywiad z Vítem Slováčekiem, burmistrzem czeskiego Cieszyna na temat współpracy polsko-czeskiej, powstawania jednego „wspólnego” Cieszyna i przeszkodach, które stoją na drodze w realizacji tego projektu. O działalności NGO w Polsce i Czechach na rzecz zbliżenia naszych krajów. W rozmowie został poruszony także aspekt pojawiających się drobnych inicjatywy społecznych: polskie, czeskie i słowackie organizacje pozarządowe organizują wspólne projekty – młodzi ludzie spotykają się na pokazach filmowych, dyskusjach o kinie i teatrze.
[red]