Co dalej z rządem w Czechach? Trzy scenariusze

Czeski premier Petr Neczas zapowiedział, że w dziś o 18. złoży dymisję swego gabinetu na ręce prezydenta Milosza Zemana | fot. vlada.cz  

Premier Petr Nečas zapowiedział, że dziś (poniedziałek) o godz. 18 złoży dymisję swojego gabinetu na ręce prezydenta Miloša Zemana. To efekt największej w Czechach po 1989 roku afery korupcyjnej na szczytach władzy.

Jakie są scenariusze dla Czech? Pisze o nich Robert Čásenský na portalu Idnes.cz.

1. Nowy rząd koalicji ODS, TOP 09, LIDEM (liberalni demokraci), na czele którego stanie polityk ODS. Czy to się uda? Takie rozwiązanie wymaga 101 głosów w 200 osobowym czeskim sejmie. Rząd Neczasa mógł liczyć dotąd na sto szabel. Jeden głos poparcia to zwykle nie problem, ale jak zachowają się czescy posłowie w obliczu ostatnich politycznych wydarzeń?

2. Przedterminowe wybory. Opcja, którą popiera opozycja, a której śmiertelnie boi się rządząca koalicja. Sondaże, wyniki zeszłorocznych wyborów samorządowych i uzupełniających do senatu oraz zwycięstwo Miloša Zemana nad Karlem Schwarzenbergiem zapowiada zdecydowane zwycięstwo komunistów i socjaldemokratów, a porażkę czeskiej prawicy.

3. Rząd techniczny. Najmniej prawdopodobny, rozwiązanie, które nie cieszy się poparciem czeskiej sceny politycznej. Rząd techniczny może ukazać się silnym argumentem w rękach Miloša Zemana, który może zaproponować takie rozwiązanie do czasu wyborów.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress