Było etnomagicznie. Duet Deši wystąpił w Chorzowie [relacja]

Zespół Deši | fot. materiał zespołu

O sobie mówią, że są jak dwa oddechy z dwóch muzycznych światów. Wczoraj połączyły się one w chorzowskim Rebel Garden.  Deši zaczarowało wszystkich obecnych głębokim brzmieniem swoich instrumentów.

Lukáš Pilnaj, od lat zafascynowany australijskim didgeridoo oraz Eva Žižkovská, wszechstronna saksofonistka barytonowa i klarnecistka, tworzą wspólnie magiczną mieszankę dźwięków z całego świata. Podczas koncertu, przez ponad godzinę prowadzili tajemniczy dialog pomiędzy drewnem i metalem, muzyką etniczną i nowoczesną, wreszcie- kobietą i mężczyzną. W ich utworach, inspirowanych głównie licznymi podróżami, można było usłyszeć norweski deszcz i drezdeńskie disco. Muzycy balansowali na granicy harmonii i przeciwności. Swój ulubiony utwór „Libezná“, Ewa Žižkovská zapowiedziała: – Właściwie to pieśń pogrzebowa, ale znajomi twierdzą, że doskonale się sprawdza jako kołysanka dla dzieci. Lukáš Pilnaj dosłownie poruszył publiczność swoją grą. Przemieszczał się pomiędzy siedzącymi torując sobie drogę didgeridoo, tak aby dźwięk docierał do słuchaczy z różnych odległości.

Utwory i improwizacje Deši są bardzo specyficzne, bowiem oba instrumenty charakteryzują się niskim brzmieniem. Pilnaj tworzył podkłady frazując ze znajomością indyjskich rytmów. Žižkovská malowała melodie z nieistniejących piosenek. Efektem był jazz, mocno zakorzeniony w muzyce etnicznej.

Deši grają razem jako duet od 2009 roku. Mają za sobą dziesiątki koncertów m.in. we Włoszech, Anglii, Francji, czy na Ukrainie. Lukáš Pilnaj występuje także solo pod nazwą D.I.D.G. Orchestra. Sam wyrabia swoje instrumenty. Eva Žižkovská gra od wielu lat w Big Bandzie Petra Svobody. Oboje są również członkami elektroakustycznego zespołu Kus kus klan. Rezultatem ich muzycznych poszukiwań jest album „Deši” z 2011 roku, zawierający dziewięć kompozycji. Oprócz wymienionych wyżej instrumentów, można usłyszeć na nim dźwięki gitary akustycznej, krótkie wokalizy i – miejscami – elektroniczne tła. Duet obecnie promuje płytę podczas europejskiego tourne, którego częścią są koncerty w Chorzowie i Wrocławiu. Muzycy zapowiedzieli wkrótce kolejne koncerty w Polsce.

Strona zespołu: http://www.pilnaj.com/desi/

[Ewa Gajewska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress