Andrzej S. Jagodziński wyróżniony przez Schwarzenberga

Mariusz Szczygieł i Andrzej S. Jagodziński są laureatami nagrody Gratias Agit | fot. Poľský inštitút v Bratislave / Instytut Polski w Bratysławie

Ministerialna nagroda Gratias Agit za pełną poświęceń działalność na rzecz Republiki Czeskiej trafiła do polskiego popularnego bohemisty, tłumacza, dziennikarza i dyplomaty, który obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie.

Nagrodę pierwszy raz przyznano w 1997 roku. W tym roku po raz trzeci trafiła do Polski. Poza Andrzejem S. Jagodzińskim jej wcześniejszymi laureatami byli: stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (2003) oraz Mariusz Szczygieł (2009).

Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce w piątek (7 czerwca) w Pałacu Czerninów. Od 1997 roku minister spraw zagranicznych przyznaje każdego roku nagrodę Gratias Agit rodakom i przyjaciołom Republiki Czeskiej, bohemistom, historykom, artystom, naukowcom lub przedsiębiorcom, którzy poza swoją działalnością zawodową i bezinteresownie pogłębiają zainteresowanie zagranicy naszym krajem, pomagają w kształtowaniu jego pozytywnego wizerunku na świecie. Ta nagroda skierowana jest do osób oraz instytucji, fundacji i stowarzyszeń obywatelskich za ich pełną poświęcenia działalność na rzecz Republiki Czeskiej.

Czytaj także:
Czeski fenomen. Rozmowa z Andrzejem S. Jagodzińskim

Na nagrodę składa się statuetka w kształcie kryształowej kuli ziemskiej, której autorem jest malarz akademicki Zdeněk Petr, dyplom i odznaczenie. Nie jest ona związana z gratyfikacją finansową. W tym roku Karl Schwarzenberg wyróżnił 13 osobistości i 1 instytucję.

Andrzej Sławomir Jagodziński urodził się w 1954. Ukończył filologię czeską i słowacką. Jest tłumaczem, publicystą, redaktorem. Pełnił funkcję m.in. korespondenta „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie. Był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze, dyrektora Funduszu Wyszehradzkiego, od 2010 roku jest dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. Ostatnio w jego tłumaczeniu i redakcji ukazał się m.in. wybór czeskich opowiadań „Nie tylko Hrabal” (wraz z Janem Stachowskim) oraz „Zmieniać świat. Eseje polityczne” i „Letnie rozmyślania” Vaclava Havla.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress