Prezydenci Polski i Słowacji zwiedzili w Krakowie „Koszycką modernę”

Andrej Kiska MCKPrezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz z goszczącym w Krakowie prezydentem Słowacji Andrejem Kiską zwiedzili w piątek wystawę „Koszycka moderna”.

Szefowie państw ocenili, że wystawa zbliża Polskę i Słowację oraz pokazuje bliskość kulturową obu krajów. Andrzej Duda i Andrej Kiska są patronami wystawy „Koszycka moderna”, czynnej jeszcze do niedzieli w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.

Po obejrzeniu ekspozycji prezydenci rozmawiali z dyrektorem MCK, prof. Jackiem Purchlą, który równocześnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pytani przez profesora o wrażenia z wystawy obaj podkreślali, że wystawa zbliża Polskę i Słowację.

– Każdy, kto zobaczy tę wystawę, widzi ewidentną bliskość kulturową, która jest wyraźnie widoczna w tych obrazach – mówił Andrzej Duda.
Zwrócił uwagę, że miejsca prezentowane na obrazach w MCK nawiązują pod różnymi względami, chociażby architektonicznymi, do Krakowa, Lwowa i małych małopolskich miasteczek, często zwanych galicyjskimi, takich jak chociażby Stary Sącz.

– Tak jak powiedział pan profesor (Purchla) w trakcie zwiedzania wystawy, ona wspaniale pokazuje to, co dzisiaj nazywamy wspólnotą wyszehradzką, bo to są artyści czescy, słowaccy, węgierscy, polscy. Rzeczywiście na tej wystawie to jest niezwykle widoczne – zauważył prezydent Duda. W jego ocenie, wystawa jest bardzo ciekawa, ponieważ pokazuje wspólnotę kulturową krajów obecnej Grupy Wyszehradzkiej z początków XX w.

Andrej Kiska podziękował MCK za pokazanie „kawałka Słowacji” w mieście, w którym urodził się jego kolega Andrzej Duda. – Dziękuję za to, że udało nam się zbliżyć nie tylko kraje, ale również ich mieszkańców – powiedział prezydent Słowacji.

Podkreślił, że Polska jest największym, należącym do UE, sąsiadem Republiki Słowacji. Jak zaznaczył, z polskim prezydentem często rozmawia o „różnych sprawach”, gospodarczych, o współpracy energetycznej, ale – jak dodał – „Koszycka moderna” pokazuje kulturę i historię, które łączą oba kraje.

[red]

Źródło: Prezydent.pl

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress