23 Festiwal Teatralny w Cieszynie: teatry z Pragi i Bratysławy, Warszawy i Pociąg Teatralny do Ostrawy

Teatry z Pragi i Bratysławy, Warszawy i Krakowa, gwiazdy aktorstwa i gorąco dyskutowane przedstawienia, a do tego Pociąg Teatralny do Ostrawy na festiwal Dream Factory (gdzie przedstawienia prezentowane są na terenie kopalni Hlubina), międzynarodowa konferencja Kuszenie 2012 – Dialogi Havlowskie, kabaret dramatopisarzy z Polski, Belgii i Włoch (Tino Caspanello, Pieter De Buysser, Artur Pałyga) z programem powstającym w trakcie festiwalu, wystawa fotografii Vaclava Havla autorstwa znakomitego czeskiego fotografa Oldřicha Škáchy, specjalny program dla dzieci i rodziców – to tylko niektóre atrakcje tegorocznego święta teatru w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Tegoroczny festiwal odbędzie się między 7 a 10 czerwca.

W Teatrze im. Mickiewicza w Cieszynie Jerzy Trela wystąpi z „Rozmowami z diabłem” według Leszka Kołakowskiego, Teatr Na Woli pokaże słynną w kraju i za granicą „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka, a teatr z Bielska-Białej pokaże przedstawienie „Miłość w Königshütte” Ingmara Villqista – według niektórych recenzentów najgłośniejsze przedstawienie w Polsce po 1989 r. Dwa ostatnie przedstawienia dotyczą kontrowersyjnych spraw sprzed blisko 70 lat – w Cieszynie będzie więc okazja do konfrontacji.

Przebojem czeskich propozycji będzie „Kukura” Martina Čičváka (Činoherní klub, Praha) w reżyserii autora, z udziałem tytułowego bohatera, popularnego słowackiego aktora Juraja Kukury, zobaczymy tez znakomitych „Graczy” Gogola z praskiego Divadla v Dlouhé i „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuella Schmitta w wykonaniu znakomitych artystów z Bratysławy.

Dramatopisarzy z Belgii i Włoch będzie okazja poznać nie tylko w ramach niezwykłego kabaretu pod tajemnicza nazwą Hotschni Totschni, lecz także poprzez ich twórczość: w bloku tematycznym Inspiracji Havlowskich odbędą się aktorskie lektury ich sztuk, specjalnie na tą okazję przetłumaczonych na język polski.

Festiwalowy program dla dzieci i rodziców to nie tylko przedstawienia, lecz także specjalne atrakcje podczas, których najmłodsi będą mogli poznać tajemnice nauki.

Patronat nad festiwalem objęli: Konsul Generalny RP w Ostrawie Anna Olszewska, Generalny Konsul Republiki Słowacji w Krakowie Marek Lisánsky, Burmistrz Miasta Cieszyna Mieczysław Szczurek i Starosta Města Český Těšín Vít Slováček.

Przedsprzedaż biletów prowadzi Miejskie Centrum Informacji w Cieszynie oraz RIC w Czeskim Cieszynie przy ulicy Hlavni.

Szczegóły na stronie festiwalu www.borderfestival.eu.

[materiał organizatora]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress